Ile zaoszczędzisz dzięki pieluszkom wielorazowym?
Ile zaoszczędzisz dzięki pieluszkom wielorazowym?

Produkty ekologiczne w wielu przypadkach kosztują więcej niż te określane mianem jednorazowek. Ekologiczne pieluszki wielorazowe stanowią jednak odstępstwo od tej reguły – korzystanie z nich przez cały okres pieluszkowania bobasa, oprócz wielu innych zalet, umożliwia także zaoszczędzenie sporej sumy w portfelu. Jak to możliwe?

Zwykłe pampersiaki vs pieluszki wielorazowe

Wielu rodziców korzysta z zwyczajnych z popularnych pampersiaków z przyzwyczajenia. Sięgają po nie  ludzie z całego świata, nie widząc potrzeby swojego zachowania, przy którym trwają – w dodatku, że nie trwa on przez długi czas, tylko przez ok. 2 – 3 lata, do momentu, gdy maluszek nie opanuje samodzielnej techniki wykorzystania nocnika albo ubikacji (warto zwrócić uwagę, że bobasy przewijane za pomocą zwykłych pieluszek w wielu przypadkach później decydują się na samodzielne załatwiania swoich potrzeb, co wpływa także na nastawienie mamy i taty, dla których, wymiana pampersa jest często prostsza niż poświęcenie bobasowi czasu na nauczenie go wykorzystywania nocnika). Aczkolwiek, jeśli 2 – 3 lata przemnożymy przez koszt jednej paczki z pieluszkami jednorazowymi a także przez liczbę pieluch zużywanych w ciągu jednego dnia, stwierdzimy, że pieluchowanie malucha na początku życia wiąże się z olbrzymimi kosztami. Doskonale obrazuje to przykładowa kalkulacja.

Proste zestawienie kosztów

Aby nie posiłkować się tylko wiedzą teoretyczną, warto zestawić ze sobą koszt stosowania jednorazówek i wielorazówek. 

Paczka zwykłych pampersów, w zależności od ilości sztuk w środku i typu pieluszek, kosztuje od 50 do 130 zł. Na pierwszy rzut oka nie jest to duża kwota, jednak gdy maluch zużywa kilka-kilkanaście pieluch dziennie, a co za tym idzie – nawet duże opakowanie jednorazówek zużywa się już w ciągu kilku dni, a potem trzeba kupić kolejne, kolejne i kolejne. W efekcie, zanim dziecko przyzwyczai się wykorzystywania nocnika, tylko same pampersiaki pochłaniają ponad kilka tysięcy złotych!

Przykładowa kalkulacja

Załóżmy, że koszt przeciętnej dużej paczki 100 popularnych jednorazówek to 100 zł – 120 zł. Gdy dziecku pieluszka zmieniana jest ok. 6 – 10 razy na dobę, w skali miesiące daje to ok. 200 – 300 pieluszek. Na miesiąc konieczne są więc 2 – 3 duże paczki z pieluchami jednorazowymi, których koszt to ok. 200 – 350 zł. W ciągu jednego roku na pieluchy konieczne jest więc przeznaczenie sumy ok. 2.300 – 4.300 zł. Suma ta oczywiście zmniejsza się wraz z wiekiem maluszka i wiążącą się z tym coraz rzadszą potrzebą przewijania. Nawet szkrab przewijany ok. 2 – 3 razy na dzień potrzebować będzie ok. 50 – 90 pieluch miesięcznie. W ciągu roku tak czy inaczej trzeba przeznaczyć ok. 1.500 – 2.000 tysięcy złotych.

Jeśli jednak szacunkowe liczby zwielokrotnimy przez czas pieluchowania dziecka, otrzymamy przejrzysty rachunek: w ciągu ok. 2 – 3 lata i przy średniej liczbie 8 przewinięć na dzień, na same tylko pieluszki rodzice przeznaczą w przybliżeniu nie małą kwotę, bo aż 5.000 – 13.000 złotych!

Koszt korzystania z pieluszek wielorazowych

Porównując pieluszki jednorazowe z ich wielorazowymi odpowiedniami, wielorazówki są o wiele lepszym posunięciem. Nie kosztują wyłącznie mniej niż zwykłe pampersiaki, lecz także nie niosą za sobą ciągłej potrzeby kupowania dziesiątek kolejnych paczek. Za sprawą tego, iż zabrudzoną pieluszkę można śmiało wrzucić do pralki i znowu jej użyć, na cały okres pieluchowania dziecka wystarczy:

  • ok 10-13 sztuk pieluch typu otulacz/AIO 
  • kilkanaście lub trochę ponad 20 wkładów chłonnych (bambusa, bawełny organicznej) do korzystania wraz z pieluchą typu otulacz/AIO

Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej przyjazne dla portfela, nawet jeśli wliczy się do tego cenę zużywanych podczas prania: wodę i prąd. Początkowa suma pieluch wielorazowych zdawać się mogą wysokie, lecz z pewnością zwrócą się w bardzo szybkim tempie i nie doprowadzą do kolejnych wydatków. Gdy o pieluszki wielorazowe będzie się odpowiednio dbało, można je także wykorzystać przy kolejnym maluszku.

Przykładowa kalkulacja

Pieluszki wielorazowe dostępne są w wielu różnych konfiguracjach, a także mogą być wykorzystywane naprzemiennie – zwykle wielorodzice mają przy sobie różne typy pieluszek oraz wkładów, które pomocną są w różnych momentach. Zobaczmy jak wyglądają ceny dwóch najczęściej wybieranych konfiguracji, a więc pieluszek AIO - rozwiązanie droższe lub zamiennie pieluszek typu otulacz + wkład chłonny - rozwiązanie tańsze. Poniżej przykładowe konfiguracje:

  • 12 otulaczy Bamboolik z 12 wkładami z kieszonką, 12 wkładami typu long - koszt około 1.600 zł
  • 12 pieluszek Bamboolik AIO - cena około 2.200 zł
  • 12 otulaczy Bamboolik z 12 wkładami z kieszonką, woreczkiem na pieluchy, jednorazowymi wkładami chłonnymi, matą do przewijania i proszkiem ekologicznym - koszt około 1.500 zł

Zbierając wszystkie informacje, cały zestaw wielorazówek, na cały czas korzystania z pieluszek, może oscylować w okolicach 1,800 zł. A gdy bardzo dobrze się postaramy, pieluszki używane przez innych rodziców. możemy znaleźć nawet za połowę tej ceny - choćby 900 zł.

Całkowita kwota za pieluszki wielorazowe, gdy porównamy ją z 5 – 13 tys. złotych za zwykłe pampersiaki jest zaskakująco mała! Suma, którą można zaoszczędzić korzystając z wielorazówek, powinna przekonać rodziców do skorzystania z tego sposobu pieluchowania maluszka. Gdy zdecydujemy się nawet umieścić w rachunku koszt wykorzystania wody i energii elektrycznej oraz cenę produktów do prania i inne akcesoria, to pieluchy wielorazowe są o wiele bardziej opłacalne niż jednorazowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl